Grupa stosuje model uproszczony do kalkulacji odpisów z tytułu utraty wartości dla należności od odbiorców (bez względu na termin zapadalności). Oczekiwana strata kredytowa dla należności od odbiorców jest kalkulowana na najbliższy dzień kończący okres sprawozdawczy po momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej dla należności od odbiorców jednostki Grupy wykorzystują macierze rezerw (provisio matrix) zbudowane w oparciu o historyczne poziomy spłacalności należności od kontrahentów, które są poddawane okresowej rekalibracji w celu aktualizacji.
Odpis na oczekiwane straty kredytowe wycenia się w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia należności. Grupa przyjęła założenie, że ryzyko należności charakteryzowane jest przez liczbę dni opóźnienia i ten parametr determinuje szacowane PD, czyli prawdopodobieństwo opóźnienia płatności należności handlowych o co najmniej 90 dni. Na potrzeby estymacji PD wyodrębniono 5 grup ryzyka w oparciu o kryterium dni opóźnienia w terminie płatności, zgodnie z przedziałami przedstawionymi poniżej jako „Ważne oszacowania i założenia”.
Za zdarzenie niewypłacalności (default) uznaje się brak wywiązania się ze zobowiązania przez kontrahenta po upływie 90 dni od dnia wymagalności należności. W celu obliczenia odpisu z tytułu oczekiwanej straty kredytowej uwzględnia się także zabezpieczenia przypisując poszczególnym typom zabezpieczeń oczekiwaną stopę odzysku.
Ponadto, w kalkulacji ECL uwzględnia się informacje dotyczące przyszłości w stosowanych parametrach modelu szacowania strat oczekiwanych, poprzez korektę bazowych współczynników prawdopodobieństwa niewypłacalności. Oznacza to, że jeżeli w wyniku analizy danych makroekonomicznych takich jak np.: bieżąca dynamika PKB, wartość inflacji, wskaźnik bezrobocia czy wartość WIG, Grupa uzna, że nastąpiło ich pogorszenie w stosunku do poprzedniego okresu, w kalkulacji ECL uwzględnia się czynnik looking forward, korygujący ryzyko związane ze spadkiem odzysków z należności. Mimo rosnącej inflacji przy korzystnym kształtowaniu się m.in. wskaźników PKB, bezrobocia a także prognoz tych wskaźników Jednostka Dominująca nie stwierdziła pogorszenia czynników makroekonomicznych na dzień kończący okres sprawozdawczy 31 grudnia 2021 r.