KGHM Polska Miedź S.A. przywiązuje ogromną wagę nie tylko do spraw związanych z produkcją, firma podnosi na coraz wyższy poziom również standardy kultury korporacyjnej. Jednym z elementów tych działań jest tworzenie środowiska pracy wolnego od wszelkich przejawów dyskryminacji. W codziennym zarządzaniu przedsiębiorstwem obowiązują wysokie standardy, które powodują, że pracowników ocenia się na podstawie efektów ich pracy, a nie ze względu na np. płeć, wiek, narodowość czy pochodzenie etniczne.
Jednym z elementów polityki personalnej w KGHM jest równość płci w dostępie do miejsc pracy. Jest to świadoma strategia biznesowa, aby przyjmować do pracy najlepszych kandydatów. KGHM zapewnia też wszystkim, zarówno kobietom jak i mężczyznom, takie same warunki rozwoju zawodowego, podnoszenia swoich kwalifikacji, przede wszystkimi pracownikami otwarta jest również taka sama ścieżka awansu.
KGHM w swoich oddziałach w Polsce zatrudnia ponad 18 tys. osób, z czego grupę liczącą ponad 1300 osób stanowią kobiety (7% załogi). Wynika to ze specyfiki branży górniczej i hutniczej, gdzie ze względu na trudne warunki pracy, wymagające dużej siły fizycznej historycznie zatrudniano przede wszystkim mężczyzn. Nie jest to tylko polska specyfika, gdyż taka sytuacja ma miejsce w przedsiębiorstwach sektora miedziowego i całej branży górniczo-hutniczej na całym świecie.
W ujęciu historycznym w Polsce od 1975 roku obowiązywał zakaz zatrudniania kobiet pod ziemią w kopalniach i wynikało to wprost z kodeksu pracy. Bardziej elastyczne podejście obowiązuje dopiero od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. To wpłynęło zarówno na możliwości edukacji kobiet w zawodach górniczych, jak i całej ścieżki kariery w tej branży.
KGHM co roku inwestuje w innowacyjność, wdrażanie nowoczesnych technologii, dzięki którym można realnie myśleć o zwiększaniu zatrudniania kobiet w działach produkcyjnych. Kobiety w KGHM pracują np. na stanowiskach inżynieryjnych czy w jednostkach badawczych i często spotyka się je na dole kopalni gdzie np. kierują procesami produkcyjnymi, dbają o bezpieczeństwo wydobycia surowców, prowadzą prace geologiczne i inwestycyjne.
Już teraz nie brakuje przykładów kobiet zajmujących wysokie stanowiska w hierarchii KGHM w Polsce i za granicą. Szefem kopalni Robinson w USA jest Amanda Hilton, za zasoby ludzkie w kopalni Sierra Gorda w Chile odpowiada Beata Chorągwicka-Majstrowicz. W Polsce dyrektorami naczelnymi do spraw usług księgowych, komunikacji, zarządzania zasobami ludzkimi są Agnieszka Sinior, Lidia Marcinkowska-Bartkowiak i Magdalena Wróbel. I zdobywają one międzynarodowe uznanie. Specjalistka do spraw technologii hutniczych w KGHM Kamilla Słowikowska w 2018 roku została doceniona za wkład w rozwój i edukację młodej kadry inżynieryjno-technicznej w publikacji „Women in Minning”. Był to wtedy pierwszy przypadek, gdy światowa branża górnicza wyróżniła kobietę z Polski.
KGHM Polska Miedź nie stawia im żadnych barier przy zatrudnianiu i oferuje znakomite warunki do rozwijania kwalifikacji zawodowych.