Dolny Śląsk światową stolicą innowacji. We wrześniu 2021 roku, KGHM zorganizował Masters&Robots Industry Edition.

mask

Światowe trendy i unikatowe rozwiązania, cyfryzacja służąca rozwojowi przemysłu, innowacje wspierające podejście proekologiczne – te i inne zagadnienia zajmowały uznanych ekspertów podczas Masters&Robots Industry Edition. Prestiżowe wydarzenie odbyło się w Auli Forum w Polkowicach. KGHM z okazji 60-lecia spółki zaprosił liderów innowacji do centrum Zagłębia Miedziowego. Miedziowy gigant podkreśla znaczenie innowacji dla polskiego przemysłu, a także znaczenie polskiego przemysłu dla kreowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. KGHM Polska Miedź S.A. od lat analizuje i wprowadza w swojej działalności innowacyjne rozwiązania, zarówno w zakresie wydobycia miedzi, jak i całej organizacji. Przemysł 4.0 i jego rozwój to jeden z celów strategicznych firmy.

Cykl spotkań Masters&Robots jest realizowany od kilku lat i stanowi okazję do spotkania przedstawicieli biznesu i nauki. Cztery dotychczasowe edycje konferencji zgromadziły łącznie ponad 45 tys. uczestników, ponad 200 prelegentów z 4 kontynentów. Podejmowano m.in. takie tematy jak: przyszłość medycyny czy rolnictwa, nanotechnologie czy Smart Cities.

Masters&Robots Industry Edition to jednak edycja unikatowa – skoncentrowana na wykorzystaniu innowacji w służbie przemysłu, a także odznaczająca się bezprecedensową skalą. Łącznie w formie stacjonarnej oraz online w polkowickim spotkaniu wzięło udział kilkaset osób.

To pierwsza tego rodzaju konferencja w historii regionu i zarazem niepowtarzalna szansa na promocję Zagłębia Miedziowego – regionu, w którym od sześciu dekad wydobywana jest miedź. Metal przyszłości, bez którego nie byłoby dziś mowy o transformacji cyfrowej, smartfonach czy odnawialnych źródłach energii.

Znakomici goście – kreatorzy jutra

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Ramez Naam – autorytet z zakresu transformacji energetycznej czy Arash Aazami, ekspert w dziedzinie innowacji energetycznych i wykorzystania AI w energetyce. Pojawił się także Carlo van de Weijer, dyrektor zarządzający Instytutu Systemów AI na Politechnice w Eindhoven. Z prezentacją wystąpił także David Hanson, określany często mianem współczesnego geniusza robotyki, twórca humanoidalnego robota Sophia.

Na konferencji pojawili się także David Gram – partner w LEGO Ventures i ekspert w dziedzinie innowacyjnych metod lean start-up, czy Noa Segre – światowej sławy strateg z zakresu wdrażania kultury innowacyjności w firmach. W konferencji uczestniczyła także pomysłodawczyni cyklu Masters&Robots w Polsce Jowita Michalska – ekspertka w tematyce automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Rynek surowców reaguje dziś na zmiany regulacyjne związane z proekologicznym podejściem do energetyki. Miedź będzie wykorzystywana w energetyce odnawialnej, czy elektromobilności. Jednak warto pamiętać, że to będzie inna miedź niż ta, którą wydobywaliśmy do tej pory. Dlaczego? Bo ta miedź będzie odznaczała się o wiele mniejszym śladem węglowym. Sami w KGHM wykorzystujemy coraz mocniej odnawialne źródła energii, inwestujemy w recykling. Miedź bierze udział w transformacji świata, ale sama także podlega transformacji.

Radosław Żydok
dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych i Strategicznych w KGHM

Sztuczna inteligencja i analiza danych

Eksperci, oprócz kwestii energetycznych, prezentowali także przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów współczesnych organizacji. Zastanawiali się, jak – w obliczu obecnych wyzwań cyfrowych – budować innowacyjne organizacje.

W dzisiejszych czasach pozyskiwanie informacji powinno być głównym celem organizacji. Dane są potrzebne nie tylko do tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, ale są także podstawą innowacji. W postcovidowej rzeczywistości wciąż pojawiają się nowe wyzwania. Aby przystosować się do dynamicznej sytuacji, organizacje powinny przede wszystkim skoncentrować się na implementowaniu nowoczesnych rozwiązań. Konferencja Masters&Robots stwarza unikatową szansę na poszerzenie perspektywy i zdobycie wartościowego know-how. Poruszana tematyka obejmuje wiele aktualnych i ważnych wątków, poczynając od środowiska naturalnego i zmian klimatycznych po automatyzację i sztuczną inteligencję.

Jowita Michalska
CEO Digital University, organizatorka konferencji Masters&Robots

Wyniki wyszukiwania