- 69,5% – Eksperci z branży IT
- 29,5% – studenci
- 20% – ponad 10 lat doświadczenia
- 5,5 – lat średnia doświadczenia
KGHM Polska Miedź S.A odnajduje sposób na innowacje w organizacji hackathonów
Innowacje, co to faktycznie jest?
Innowacje to nieodłączny element rozwoju. Mówiąc o innowacji myślimy o pozytywnych zmianach w zakresie produktu, procesu, organizacji lub marketingu.
Istotnym etapem wprowadzania innowacji w firmie jest poszukiwanie okazji, pomysłów na rozwiązanie istniejących problemów, które przedsiębiorstwo chce rozwiązać. Źródeł pomysłów na innowacje można szukać wśród naukowców, pracowników, uczestników kanałów dystrybucji czy zarządu.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje hackathonów – wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze skierowane są do pracowników firmy, a jego celem jest zachęcenie osób z wewnątrz organizacji do twórczego poszukiwania rozwiązań problemów, przed którymi oni sami stają każdego dnia. KGHM Polska Miedź S.A od lat organizuje tego rodzaju przedsięwzięcia realizując projekt pt. „Giełda wynalazczości”. Hackathony zewnętrzne z kolei, angażują zarówno osoby z organizacji jak i spoza niej. Stanowią swoistą formę dialogu przedsiębiorstwa z otoczeniem.
Hackathon to przede wszystkim narzędzie wspierające prowadzanie innowacji w przedsiębiorstwie. Ponad 80% firm z listy Fortune 100 przeprowadza cykliczne hackathony, co pokazuje, że są one pożądanym narzędziem do ciągłej innowacji*.
Miedziowy Gigant a hackathon
W KGHM Polska Miedź S.A zaawansowane technologie wykorzystuje się na co dzień. Spółka dostrzega szansę na znalezienie innowacyjnych rozwiązań, usprawnień procesów produkcyjnych m.in. w hackathonach. Spółka w 2021 roku zorganizowała w ramach, powołanej inicjatywy Dolina Miedziowa pierwszą edycję hackatonu CuValley Hack. Po sukcesie pierwszej edycji, w 2022 roku projekt jest kontynuowany.
Pierwsza edycja CuValley Hack odbyła się w dniach 11-13 czerwca 2021 roku. Zgłosiło się wówczas blisko 300 uczestników, którzy połączyli się w 69 zespołów, które po 40 godzinach kodowania przesłały finalnie 53 projekty. Druga edycja CuValley Hack odbyła się w 2022r. (11-13 marca) i była efektem bardzo dobrego odbioru wśród uczestników z I edycji. W drugiej edycji wzięło udział 250 uczestników, którzy połączyli się w 60 zespołów, aby kodować przez 40 godzin i finalnie przygotowały 40 projektów.
Statystyki z I edycji hackathonu CuValley Hack 2021
Statystyki z II edycji hackathonu CuValley Hack 2022
Wartością hackathonu była możliwość pracy na prawdziwych danych przemysłowych, realnych problemach i co najważniejsze perspektywa wdrożenia projektów. Uczestnicy CuValley Hack skupiali się na analizie danych oraz wykorzystaniu AI, Machine Learningu czy BigData w układach automatyki przemysłowej. Każdy z uczestników mógł liczyć na wsparcie licznej grupy mentorów, którzy wspierali ich na każdym etapie pracy nad rozwiązaniem zadania. Mentorami byli specjaliści Spółki, m.in. z Huty Miedzi Głogów, którzy na co dzień mają do czynienia z maszynami, których dotyczyły zagadnienia.
Uczestnicy hackathonów KGHM to przede wszystkim wysoko wyspecjalizowani specjaliści z branży IT, inżynierowie, osoby, które z zamiłowaniem kodują, programują, rozwiązują zadania związane z analizą danych. Dużą grupę stanowią również studenci Politechnik na kierunkach: Informatyka, Automatyka, Sztuczna Inteligencja, Energetyka, Analiza Danych i Big Data, Computer Science, Inżynieria Kwantowa.
- Programista
- Software Developer
- Student
- Electrical Engineer
- Data Scientist
- Data Analyst
- Inżynier
- Software Engineer
Tym co wyróżnia hackathony organizowane rzez KGHM wśród innych tego typu wydarzeń na polskim rynku, jest wspomniany wcześniej fakt, że zwycięskie projekty mają realne szanse na szybkie wdrożenie. Przykładem tego może być projekt zespołu Data Drivers, który w I edycji hackathonu CuValley Hack zajął pierwsze miejsce w zadaniu pt. Stabilizacja pieca zawiesinowego. Zaledwie pięć miesięcy od zakończenia wydarzenia miedziowy koncern rozpoczął wdrażanie innowacyjnego rozwiązania w Hucie Miedzi Głogów. Dla czwórki młodych analityków i programistów hackathon CuValley Hack był początkiem współpracy z KGHM przy wdrożeniu zaproponowanego przez siebie rozwiązania. Po zakończonym hackathonie zespół Data Drivers zaproszony został do Huty Miedzi Głogów w celu bliższego zapoznania się z poruszoną w zadaniu tematyką. Laureaci mieli okazję zobaczyć z bliska piec zawiesinowy, który był przedmiotem ich zwycięskiego projektu. Po bliższym zapoznaniu się z problemem, członkowie zespołu wraz ze specjalistami z Huty wspólnie ustalili priorytety, nad którymi należało się skupić aby efektywnie zrealizować projekt.
Obecnie zakończony został I etap projektu. Stworzone zostały modele predykcyjne, które zostały przeszkolone na rzeczywistych danych z obiektu, uwzględniających dane z dłuższego okresu czasu. Kolejnym etapem w projekcie, jest zbudowanie narzędzia, które będzie podpowiadać ustawienia parametrów wejściowych, kluczowych czujników pieca zawiesinowego celem optymalizacji procesu odbioru strat ciepła w szybie reakcyjnym.
Nie zwlekamy z dobrymi projektami. Gdy widzimy potencjał i konkretny efekt biznesowy zabieramy się do pracy. Wiemy, że suma drobnych, ale dobrych rozwiązań przekłada się na lepszy wynik. Tak budujemy naszą efektywność i innowacyjność. Zorganizowaliśmy hackathon Cu Valley Hack, bo jesteśmy otwarci na nowe pomysły i szukamy innowacji. Ale największym sukcesem jest to, że nie odkładamy tych pomysłów na półkę, tylko wdrażamy i wykorzystujemy w działaniu.
Podczas hackatonów KGHM szuka rozwiązań z największym potencjałem wdrożenia produkcyjnego oraz z najbardziej innowacyjnym podejściem do rozwiązania problemu.
Podsumowanie
KGHM Polska Miedź S.A. jest przedsiębiorstwem innowacyjnym, inteligentnym, charakteryzuje się kreatywnością, nieszablonowym podejściem do problemów, potrafi przewidywać przyszłość, jest elastyczne w dostosowywaniu się do dynamiki rynku i otoczenia. KGHM kładzie duży nacisk na działalność badawczo-rozwojową, przeznacza na nią znaczne środki finansowe i systematycznie wprowadza innowacje do swoich procesów produkcyjnych.
Hackathony dla KGHM to idealny sposób na pobudzenie kreatywności i pozyskanie pomysłów na rozwiązanie kluczowych zadań. Organizacja hackathonów przez KGHM znacząco usprawnia przebieg procesu innowacji. Doprowadza do skrócenia go do minimum i zaoszczędza czas oraz nakłady pracy. Dzięki organizacji wspomnianych wydarzeń Spółka, może w bardzo krótkim czasie otrzymać rozwiązania gotowe do wprowadzenia i zastosowania na szerszą skalę.